poniedziałek, 19 grudnia 2016

Ten krążek, złoty krążek...




"Ten krążek złoty krążek ten złocisty jego blask
Ten okrągły jego kształt szczęście niesie
Ten krążek złoty krążek dziś połączy serca dwa
Dziś połączy dusze dwie już na wieki"






Oprócz tego, że kiedyś był to to znany utwór biesiadny/weselny  (dziś chyba mało kto o nim pamięta), to ten "krążek" jest tematem wielu rozmów młodej pary z małżeństwami cieszącymi się wieloletnim stażem.




Obrączki są symbolem wierności, miłości, trwałości. Mają przypominać małżonkom o danym sobie przyrzeczeniu w obliczu Boga. Mają posłużyć nam na lata, a właściwie,to do końca naszych wspólnych dni...taką myśl należy przyjąć wstępując w dojrzały związek małżeński.
Dlatego przy wyborze ślubnych obrączek, młode pary kierują się nie tylko względem estetycznym, ale też wygodą i trwałością materiału. 




Prócz tradycyjnych pytań czy obrączki mają być złote, srebrne czy platynowe, przyszli małżonkowie szukają odpowiedzi na pytania:
- jaki wybrać model,
- jaką próbę metalu wybrać,
- czy obrączka ma posiadać kamień (pytania zadawane przez młode damy),
to my z Mariuszem szukaliśmy jeszcze opinii na temat salonów jubilerskich w jakich warto kupić obrączki, a w jakich nie!
Istotna dla nas była odpowiedź o  czyszczenie obrączki, ewentualne zmniejszenie, powiększenie i reklamacja i to na jakich zasadach się te usługi odbywają. Czy są dodatkowo płatne?

Byliśmy w kilku salonach: TOUS, W.KRUK, DUNE, SCHUBERT, YES, APART i sama już nie pamiętam gdzie jeszcze.

Początkowo szukaliśmy klasycznych obrączek, sugerowałam się wyglądem obrączek moich rodziców. Okazało się, że na rynku w niewielu salonach takie znajdę. 
W salonie W.KRUK w Rzeszowskiej Galerii Rzeszów spodobał nam się jeden model, ale obsługa doradcy była tak niestosowna, że postanowiliśmy wyjść i więcej nie chcieliśmy wchodzić do salonów sygnowanych W.KRUK. Pani skutecznie nas zniesmaczyła (nie tak jak w przypadku BYTOM, kiedy to postanowiliśmy wejść do innego salonu  Czytaj!)



O brak zainteresowania klientem należy też wspomnieć w przypadku salonu APART (różnież w Galerii Rzeszów) kiedy to po 12 minutach czekania na obsługę przy stanowisku z obrączkami, postanowiliśmy wyjść (należy wspomnieć, że nie było wtedy wielu klientów w salonie i brak obsługi nie był spowodowanym dużym traffic'iem).





Półtora miesiąca później odwiedziliśmy salon APART w krakowskiej Bonarce i tam miła Pani zauroczyła nas pięknymi obrączkami. 
Nie były to wprost klasyczne obrączki, jakich początkowo szukaliśmy, ale miały w sobie coś co nas w nich urzekło.
Informacja o dwukrotnym bezpłatnym czyszczeniu (polerowaniu) obrączek, i jednorazowym zmniejszeniu rozmiaru  (w przypadku obrączki Mariusza) spowodowała, że zdecydowaliśmy się właśnie na ten model. 
#Stety :) lub #niestety ja wybrałam model z brylantem wtłoczonym w obrączkę, co skutkuje niemożliwością zmiany jej rozmiaru. 




Próba nie bez znaczenia.

Chodzi oczywiście o próbę metalu. W obrączkach złotych najpopularniejsze to 585 (14 karat) i niższe 333,375 i wyższe 750. 
(My zdecydowaliśmy się na najwyższą próbę złota).
Mniej trwały materiał  niż złoto to srebro, jest on też miększy i uważa się go za obrączkę przyjaźni. Ten materiał będzie mniej trwały i  nie zapewni obrączkom długowieczności. Najczęściej wykonywane są w próbie 925. 
Jeśli należycie do osób, którym bardziej do gustu przypadają obrączki w kolorze białym/srebrnym to zdecydowanie trwalsza od srebra będzie platyna.Ta jednak jest najdroższym z metali szlachetnych. Popularna jest tu próba 950.
W produkcji obrączek wykorzystywany jest też tytan. Odporny na zarysowania, zadrapania czy uszkodzenia. Nie każdy się na niego zdecyduje, bo nie wszystkim podoba się jego ciemnoszara barwa, mimo niskiej ceny.
Ciekawostką jest, że tytan to metal najmniej alergiczny.

*Przez próbę metalu rozumie się ilość czystego metalu w jego stopie.





Cena.

Tej nie da się łatwo określić. Determinantą będzie materiał z jakiego obrączka jest wykonana, próba, dodatkowe kamienie, marka, ale przede wszystkim WAGA.


Ciężar.

Okazuje się, że ma on wpływ na komfort i trwałość codziennego użytkowania.
Obrączki cięższe- mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, są wygodniejsze, ale i droższe. Optymalna grubość kształtuje się w granicy 1.3 do 1.7 mm
Obrączki lżejsze- większe ryzyko uszkodzenia przy korygowaniu rozmiaru.
Warto wziąć pod uwagę fakt, że masywna obrączka nie będzie dobrze wyglądała na drobnych palcach i odwrotnie.

Obrączki posiadają tez swoje profile. Można rozróżnić:
- zaokrąglony
- płaski
- płaski fazowany
- wklęsły
O tych warto poczytać, bo w każdym salonie będziecie pytani o profil jaki wam się podoba.


Na co warto zwrócić uwagę? Ciekawostki.

Jeśli wybierasz obrączki latem, pamiętaj, że dłonie wtedy są bardziej opuchnięte. Jeśli wybierasz obrączki zimą na lato, pamiętaj, że palce mogą ci delikatnie spuchnąć.
Istnieje wiele sytuacji, w których nasze palce mogą delikatnie napuchnąć, należą do nich: wysiłek fizyczny, ciąża czy stres.


Trzymam kciuki za znalezienie przez was wymarzonych obrączek. Jak widzisz ciężki orzech do zgryzienia przed wami :)